Wczytuję dane...
Wysyłka od: 13.00 PLN

Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy

Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury
Okładka: miękka
Stan: bardzo dobry
Uwagi: brak

Album towarzyszący wystawie, pt. „Katedra ormiańska we Lwowie i jej twórcy” poświęcony jest dziejom wyjątkowego zabytku w przestrzeni Lwowa.

Na początku XX wieku katedra funkcjonującej na Pełtwią od średniowiecza społeczności ormiańskiej poddana została gruntownej przebudowie. Charyzmatyczny duszpasterz, który stał na czele katedry biskup Józef Teodorowicz do współpracy zaprosił wybitnych artystów, kluczowych przedstawicieli środowiska Młodej Polski. Za architektoniczną stronę przebudowy i nadanie jej rysu wschodniego odpowiadał Franciszek Mączyński, najważniejszy krakowski projektant epoki secesji i wczesnego modernizmu. Dekoracje w prezbiterium, m.in. mozaiki w kopule przygotował Józef Mehoffer. Uzupełnieniem całości jest zespół malowideł ściennych, które zostały przygotowane przez Jana Henryka Rosena już po zakończeniu pierwszej wojny światowej. Powstały zespół stanowi jedno z ważniejszych dzieł polskiej sztuki sakralnej okresu międzywojennego.

Album przywołuje historię przebudowy oraz realizacji dekoracji wnętrz. Przypomina także losy jej twórców. Pretekstem do powstania wystawy oraz publikacji była niedawna konserwacja malowideł Jana Henryka Rosena, która została przeprowadzona dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i zorganizowana przez Stowarzyszenie Absolwentów Akademii Dziedzictwa, studiów podyplomowych z zakresu zarządzania dziedzictwa kulturowego realizowanych od 2001 roku przez MCK i Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Facebook