Idea miasta. Antropologia formy miasta w Rzymie, w Italii i w świecie starożytnym
Autor: Joseph Rykwert
Wydawnictwo: Międzynarodowe Centrum Kultury 2016
Okładka: twarda
Stan: bardzo dobry
Uwagi: brak
Idea miasta to pierwsze polskie wydanie klasycznej książki Josepha Rykwerta, dzięki której trafił on do grona najznakomitszych historyków i krytyków architektury.
Trudno sobie wyobrazić sytuację, gdy formalny porządek uniwersum może być zredukowany do diagramu złożonego z dwóch przecinających się współrzędnych na płaszczyźnie. A dokładnie tak działo się w starożytności. Rzymianin spacerujący po cardo wiedział, że jest to oś, wokół której obraca się słońce, gdy szedł decumanus miał świadomość, że idzie drogą słońca. Całe uniwersum i jego sens mógł wyczytać z instytucji swojego miasta – czuł się w nim zadomowiony.
Joseph Rykwert w pasjonujący sposób rekonstruuje idee, obyczaje i rytuały Rzymian związane z miastem – jego ideą i formą. Mimo że przepaść między „zamkniętym” miastem starożytności a „otwartym” naszych czasów jest nie do pokonania, współcześni architekci i urbaniści mogą z owego antycznego precedensu ciągle odebrać ważną lekcję, a mianowicie że każdy „model” miasta musi być na tyle silny, aby przetrwać wszystkie nieuchronne zaburzenia i zmienne koleje losu, i musi mieć strukturę umożliwiającą jego doświadczanie.