Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
EAN: 9788394059996

Ewa Lipska
Droga pani Schubert • CD

Wydawca/Kod producenta: Radio Kraków, 9788394059996
Stan: nowa w folii
Uwagi
: brak 

59 wierszy Ewy Lipskiej w autorskim wyborze poetki pochodzących z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej", wydane na jednej płycie w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony i Jerzego Treli. Reżyserem i autorem oprawy muzycznej tego poetyckiego suchowiska jest Józef Opalski. Bibliofilskie wydanie obok płyty zawiera również książeczkę ze wszystkimi utworami, rękopisami autorki oraz fotografiami twórców. Pomysł na zrealizowanie słuchowiska i nagranie płyty wyszedł od aktorów, którzy czytali wiersze Ewy Lipskiej na spotkaniach autorskich. Jak podkreśla Józef Opalski, poprzez mistrzowską interpretację Anny Polony i Jerzego Treli, poezja Ewy Lipskiej zyskuje jeszcze inny wymiar. W tym poetyckim dramacie aktorzy mówią też o sobie.
 - To jest też ich historia, historia przyjaźni, wspólnej pracy. To  także obraz świata i rzeczywistości w której przyszło nam żyć i kochać - dodaje reżyser. Ponad tym wszystkim jest miłość. Miłość, która jest tematem przewodnim płyty, wszystko scala. Miłość która mija, kończy się, wybrzmiewa….- mówi Ewa Lipska. - Mamy też przyjaźń, która jest przecież rodzajem miłości. Pani Schubert urodziła się w Austrii, najpierw była zaangażowana w sprawy austriackie a teraz stała się bardziej uniwersalna. Jest bohaterką dwu tomów Ewy Lipskiej „ Droga pani Schubert…” i „Miłość droga pani Schubert”….

Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne. Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić - podkreśla  Józef Opalski.

Dla Anny Polony poezja Ewy Lipskiej, przesycona gorzką ironią, jest zderzeniem romantycznej duszy ze współczesnym światem i zwariowaną rzeczywistością. Ale nie tylko zawartość intelektualna i emocjonalna tworzy oryginalność tej poezji, ale także jej forma, pełna zaskakujących metafor. Wszystko to razem sprawia, że jej twórczość jest fascynująca - podkreśla aktorka.

Czytając wspaniałą poezję Ewy Lipskiej,  przenoszę się w inny wymiar, inny świat. Świat pełen piękna, metafizyki. Po nagraniu tej płyty jestem bardzo wzruszony i chce mi się żyć  - mówi Jerzy Trela.

Czytają: Anna Polony i Jerzy Trela

Reżyseria i oprawa muzyczna: Józef Opalski
Muzyka: Gabriel Fauré Pavana op. 50. w wykonaniu 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej
Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka
Opracowanie graficzne: Zuzanna Weremiuk
Grafika na okładce: Sebastian Kudas
Zdjęcie Ewy Lipskiej na okładce książki: Danuta Węgiel
Opieka redakcyjna: Katarzyna Fortuna

Facebook