Photo Proxima
Autor: red. Dorota Gruszka
Wydawnictwo: Muzeum Etnograficzne w Krakowie 2012
Okładka: twarda
Stan: bardzo dobry
Uwagi: brak
Książka powstała w wyniku eksperymentu, w oparciu o zasoby archiwalne czterech partnerów projektu Photo Proxima: Muzeum Etnograficznego w Krakowie, Województwa Małopolskiego, francuskiego Instytutu Pamięci o Współczesnym Piśmiennictwie (IMEC) oraz włoskiej Fundacji na Rzecz Historii Fotografii Fratelli Alinari. Pierwszy tom to fotograficzna opowieść, którą rozpoczyna siedem sekwencji zdjęć. Każda z nich na swój sposób otwiera cały zbiór – tak, jak każdy z autorów widziałby początek książki. Przewodnikiem jest tu dla czytelników tekst redaktorki książki, Doroty Gruszki, która wyjaśnia metodę pracy nad książką, dobór zdjęć i ich układ. W drugim tomie prezentujemy eseje zaproszonych autorów z Francji, Włoch i Polski. Wszystkie teksty zamieszczono w czterech językach: polskim, angielskim, francuskim i włoskim.
Rozpoczynając pracę nad książką, szukaliśmy właściwej metody. Chcieliśmy, żeby była ona owocem wspólnej pracy, by odzwierciedlała atmosferę dialogu, by oddawała towarzyszące nam poczucie zaskoczenia i nieustannego odkrywania. Jak osiągnąć efekt przenikania się wątków, spojrzeń, sposobów interpretacji? Wiedzieliśmy, że album prezentujący najcenniejsze czy najciekawsze zdjęcia ze zbiorów każdego z partnerów nie spełni naszych oczekiwań. Postanowiliśmy więc zrobić tę książkę tak, jakbyśmy robili wspólną wystawę. Jak jednak zdecydować, które z fotografii znajdujących się w naszych zbiorach chcemy pokazać? Tu padło pytanie o wspólny klucz do archiwów, który pozwoli nam zbudować ciekawą, zaskakującą wystawę. Kluczem tym okazała się… zagadka.
Dorota Gruszka, redaktorka książki.
„Photo Proxima” otrzymała Wyróżnienie Honorowe w konkursie „Najpiękniejsze Książki Roku 2012”, organizowanym przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek. Jest to jeden z najbardziej liczących się konkursów dla wydawców w Polsce. Jurorzy przyznają tylko jedną nagrodę i jedno wyróżnienie w określonej kategorii - uznaje się je w środowisku wydawniczym za niezwykle prestiżowe. Konkurs na „Najpiękniejszą Książkę Roku” jest też formą promocji polskiej książki za granicą, a publikacje w nim nagrodzone i wyróżnione biorą udział w wystawach odbywających się podczas Międzynarodowych Targów Książki, m.in. we Frankfurcie pn. „Buchkunst International 2013” oraz w konkursie „Best Book Design from all over the World” w Lipsku.