Krew. Mity, symbole, rzeczywistość
Autor: Jean-Paul Roux
Wydawnictwo: Znak 1994
Okładka: twarda z obwolutą
Stan: dobry
Uwagi: lekkie zarysowania obwoluty
Krew, ten "sok bardzo szczególny", jak mówił Goethe, zajmuje we wszystkich religiach i kulturach niezwykle ważne miejsce. Być może jest to jedyna rzecz materialna tak naocznie i przemożnie kojarząca się z tajemnicą sacrum; jej widok budzi zawsze emocje głębokie i najżywsze. Krew rozlana jest symbolem śmierci i zniszczenia, ale też oczyszcza i zmywa hańbę. Ściąga przekleństwo na tego, kto rozlał ją niewinnie, ale również stanowi cenę odkupienia za grzechy.
Te wszystkie aspekty krwi rozważa J.-P. Roux, analizując miejsce, rolę i symbolikę krwi w wierzeniach i obrzędach wszystkich właściwie ważniejszych ludów i cywilizacji - od Azteków po Chińczyków, od australijskich Dierisów i afrykańskich Dogonów oraz Bambarów po Eskimosów i amerykańskich Odżibwejów. (z recenzji Ireneusza Kani)
Jean-Paul Roux jest dyrektorem badań w Narodowym Centrum Badań Naukowych (CNRS) i profesorem w École du Louvre. Opublikował wiele erudycyjnych prac, m.in. "Les Barbares", "L'Histoire des Turcs", "Les Explorateurs au Moyen Âge", "Babur. Histoire des Grands Moghols".