Wczytuję dane...
Realizacja zamówienia: 2 dni
Wysyłka od: 13.00 PLN

Małopolska / Fotografie. To niczego nie wyjaśnia [album]

Wydawnictwo: Małopolski Instytut Kultury 2007
Okładka: miękka
Stan: ★★★★★
Uwagi: brak

Publikacja Małopolska/Fotografie. To niczego nie wyjaśnia to wydawnictwo prezentujące zdjęcia powstałe latem 2006 roku. Blisko połowa spośród 15 fotografów biorących udział w projekcie mieszka w Małopolsce. Wybór zdjęć prezentowany był już na krakowskim Rynku Głównym podczas wystawy plenerowej w październiku 2006 roku. Projekt ma również swoją stronę internetową: www.terazmalopolska.pl 

"Celem projektu było uzyskanie zróżnicowanego, współczesnego obrazu jednego z najciekawszych regionów Polski. Zapraszając cenionych artystów, chcieliśmy pokazać w sposób nowoczesny, odbiegający od sztampy to, co nas bawi, zachwyca, cieszy ale i drażni. W ten sposób powstała kompletna wizja, niekiedy zaskakująca zarówno tych, którzy żyją tu na co dzień, jak i tych, którzy dopiero Małopolskę odkrywają." (Łukasz Trzciński)

W projekcie wzięli udział: Kuba Dąbrowski, Andrzej Georgiew, Andrzej Kramarz, Przemysław Krzakiewicz - el Emo, Piotr Lelek, Weronika Łodzińska, Krzysztof Miękus, Wojciech Nowicki, Konrad Pustoła, Wojciech Prażmowski, Szymon Rogiński, Piotr Trybalski, Łukasz Trzciński, Zorka Projekt (Monika Redzisz, Monika Bereżecka).

"Tekstu niewiele, kilka rozbudowanych komentarzy do zdjęć, które celnie choć lakonicznie dopełniają informacji o fotografowanych miejscach czy osobach (ciekawe cykle o cudzoziemcach zadomowionych w Krakowie Konrada Pustoły, portrety 'z tłem' Zorki Projekt czy wizerunki osobiste ludzi z Podhala i Orawy Andrzeja Georgiewa). Przy większości tylko data i miejsce powstania zdjęcia.

Poszerzony komentarz jest np. przy zdjęciu Łukasza Trzcińskiego z Oświęcimia będący głosem w dyskusji czym właściwie jest ten obóz obecnie.(...)

Do historii odwołuje się również Weronika Łodzińska dokumentując osobliwe wnętrza pałacu Potockich, rezydencji twórcy brzeskiego browaru Okocim, barona Goetza, czy pałacu w Krzeszowicach, w którym rezydował hitlerowski gubernator Hans Frank.

Jest też w albumie zwykła codzienność spowita aurą tajemniczości w nocnych zdjęciach Szymona Rogińskiego, w nieodległej przeszłości dawnych symboli Wojciecha Prażmowskiego, który chyba świadomie odwołuje się do swojego w pewnym sensie prekursorskiego cyklu z przełomu stuleci pt. 'Biało-czerwono-czarna', jest też metafora ludzkiej egzystencji w bezpretensjonalnych fotografiach 'zwykłych miejsc i ludzi' Krzysztofa Miękusa, Kuby Dąbrowskiego, Wojciecha Nowickiego, Przemysława Krzakiewicza, Piotra Trybalskiego." (Marek Grygiel,

 


Polecamy

Facebook