Wczytuję dane...
Wysyłka od: 13.00 PLN

Obserwacje lekarskie na oddziale żeńskim dwuletniego studjum C.I.W.F. [dedykacja autorki]
Autor: Dr. Wanda Czarnocka-Karpińska 

Wydawnictwo: Warszawa 1939
Okładka: miękka
Stan: ★★★★☆
Uwagi: na okładce dedykacja autorki

Wanda Czarnocka-Karpińska z domu Cumft (ur. 13 września 1894, Petersburg, zm. 4 września 1971, Olsztyn) –
polska lekarka, autorka prac z dziedziny medycyny sportowej, taterniczka i alpinistka.

Urodziła się w Petersburgu, jako córka Jana Gabriela Cumfta i Wandy z Gintyłłów[1]. W roku 1926 została absolwentką wydziału medycyny Uniwersytetu Warszawskiego, następnie studiowała w Instytucie Rentgenologicznym w Turynie. W zimie na przełomie lat 1924/1925, razem z Adamem Karpińskim, dokonała wejść na siedem szczytów tatrzańskich, dokonała m.in. pierwszego wejścia zimowego od północy na Mały Lodowy Szczyt oraz od strony Klimkowej Przełęczy na Durny
Szczyt[2]. Wraz z Adamem Karpińskim weszła też na Lodową Kopę oraz na Szczyrbski Szczyt i Hlińską Turnię (w tym wejściu brali udział także Stefan Osiecki i Wilhelm Smoluchowski)[3]. W roku 1926 podjęła próbę zimowego wejścia na Mont Blanc[2].

Od roku 1929 pracowała w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego (późniejsza AWF w Warszawie). W trakcie okupacjipracowała jako lekarz rentgenolog[4].
W roku 1961 otrzymała tytuł profesora nadzwyczajnego[4]. W latach 1960–1964 była dziekanem Akademii Wychowania Fizycznego[5]. Była dwukrotnie zamężna, pierwszym mężem był Wacław Denhoff-Czarnocki, z którym miała córkę Krystynę, po jego śmierci wyszła za Adama Karpińskiego[2], ich synem był Jacek Karpiński[6].

W roku 2011 została pośmiertnie uhonorowana tablicą w Złotym Kręgu „Gloria Optimis”, w kategorii zasłużonych dla AWF


Facebook